Altın Sahiplerine Soğuk Duş: “Yarın Başlayacak”

Son haftalarda yükseliş serilerine başlayan altın fiyatları, jeopolitik riskler nedeniyle yeni kırılmalar yaşamaya devam ediyor.

Gün içerisinde 3 bin 388 dolar seviyesinde seyir izleyen ons altın, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin düşmesinin ardından hızlı bir yükseliş yaşadı. Orta Doğu’da yaşanacak belirsizliğin, emtia fiyatlarında önemli yükselişlere neden olması beklenirken, İran cephesinden paylaşılacak olumsuz haberler yarın altın fiyatlarında tarihi yükselişlere neden olabilir.

ALTIN İÇİN YARIN TARİHİ BİR GÜN YAŞANABİLİR

Fed faizlerinden beklediğini bulamayan altın yatırımcısı, İran ve İsrail arasındaki çatışmanın yol açtığı jeopolitik risk nedeniyle Nisan ayında tarihi bir kazanç sağlamış ve ons altın 2431 dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Kaza haberlerinin ardından 2414 dolara kadar yükselen ons altın, piyasalarda yarın yaşanacakları merak konusu haline getirdi. Türkiye’de bulunan altın yatırımcıları, haftalardır yatay seyir izleyen dolar kuru nedeniyle altın fiyatları için yönünü tamamen ons tarafında yaşanacak değişikliklere çevirmiş durumda.

FELAKET SENARYOLARI ALTIN FİYATLARINI ATEŞLEYEBİLİR

Özellikle geçtiğimiz aylarda İran ve İsrail arasında yaşanan gerilimin ardından bugün meydana gelen kaza birçok analist tarafından komplo teorilerine neden olurken, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yaşadığı kazanın İsrail ile ilişkilendirilmesi, bölgede yeni bir çatışma ortamına neden olabilir.

Tansiyonun azalmadığı coğrafyada yaşanan yeni krizler, uluslararası piyasalarda altın fiyatlarını yukarı çekmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir