Antalya’da bayram yoğunluğu: Son yılların en hareketli tatilini geçirdi

AA

Antalya’da 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akını yaşandı.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik artışla 5 milyonun üzerinde yabancı turistin ziyaret ettiği kentte, bayram tatilinde iç pazardan da yoğun talep aldı.

En hareketli bayram tatilini geçirdi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre bayram sürecinde 10 milyon insanın tatile çıktığını belirten Kavaloğlu, tatilin 9 güne uzatılmasının avantaj sağladığına dikkati çekti.

“Yüzde 100 doluluk oranı yakalandı”

Okulların kapanmış, sınavların bitmiş olmasının özellikle ailelerin daha rahat tatile çıkmasını sağladığını anlatan Kavaloğlu, “Son yıllarda yaşadığımız en yoğun Kurban Bayramı tatiliydi. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar lüks otellerden yıldızı olmayan küçük tesislere Antalya geneli yüzde 100’e yakın doluluk yakaladı.” diye konuştu.

Kavaloğlu, tatil uzun olunca bazı tatilcilerin araçlarıyla gelerek tatillerini ikiye, üçe böldüğünü ifade etti.

“Hedefimiz Türkiye’de 60 milyon turist 60 milyar dolar gelir sağlamak”

Geçen senenin aynı dönemine göre yabancı turist sayısında yüzde 15’lik artış yakaladıklarını kaydeden Kavaloğlu, şöyle devam etti:

“17 milyonu geçmek hedefimiz var, buna hızlı adımlarla ilerliyoruz. Transit yolcuların ve Avrupalı Türklerin ilave olmasıyla 18 milyonu yakalayacağımızı düşünüyorum. Asıl hedefimiz Türkiye’de 60 milyon turist 60 milyar dolar gelir sağlamak. Bayram tatilinde Avrupa’da yaşayan Türkler de Antalya’yı, Türkiye’yi tercih etti. Avrupa Futbol Şampiyonası olması ve ülkenin en büyük üçüncü tur operatörünün iflas etmesine rağmen Alman misafirlerimiz ilk sırada. Kurban Bayramı tatilinde Avrupa’da yaşayan Türkleri ve yabancı misafirlerimizi de ağırlama fırsatımız oldu. Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı Kurban Bayramı tatilinin son günü itibarıyla 5 milyonu geçti.”

Kavaloğlu, Yunanistan’a giden bazı tatilcilerin kapıda vizede sorun yaşadığı için mağdur olduğunu, bu konuda çok fazla şikayet aldıklarını sözlerine ekledi.

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin de tatil sürecinin yoğun geçtiğini, Antalya bölgesinin yüksek doluluğu yakaladığını aktardı.

“Önceki yıllara göre çok doluydu”

Bazı tesislerin tatil boyunca yüzde 100 dolu olduğunu bildiren Perçin, “Antalya Havalimanı’nda üst üste iki kere uçak rekoru kırıldı. Önceki yıllara göre çok doluydu. Son 10 yılın en hareketli turizm günlerini yaşadık.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir